Pravidlo 24: hrana aktivity

Pravidlo, o kterém bude právě řeč, bych doporučil si více než jen zapamatovat. Moc lidí ho nezná a vznikají kvůli tomu diagramy, které s UML nemají skoro nic společného (ač autoři tvrdí opak).

Hrana aktivity (ať už objektová nebo řídící) vždy vede z jednoho zdroje k jednomu cíli. Pravidlo nazvané source_and_target říká, že pokud je tato hrana přímo vlastněná aktivitou (a že tomu tak v drtivé většině případů je), pak zdroj i cíl musí být přímo či nepřímo obsaženy v takové aktivitě. V praxi to tedy znamená, že nelze mít hranu aktivity, která má zdroj v jedné aktivitě a cíl v jiné (viz také článek nazvaný Aktivita nebo akce).

Co na to Sparx EA?

Opět, znovu a znovu. Sparx EA toto pravidlo ignoruje a dovoluje uživatelům dělat špatné diagramy.

Douška

Tento článek je součástí seriálu 30 pravidel UML. Pokud jste ještě nečetli, podívejte se na výchozí článek. Ostatní články můžete dohledat pomocí štítku 30 pravidel UML.

Chcete vědět více? Objednejte si knihu UML pro analytiky nebo navštivte některé mé školení. Některá z nich jsou online.

Komentář (2)

 • Sam František Polívka| 5. 6. 2020

  Pochopil jsem správně, že nesmíme uvnitř Aktivity nakreslit jinou Aktivitu?

  • Slávek Rydval| 6. 6. 2020

   Zjednodušeně řečeno ne. Konkrétněji: aktivita je mj. v metamodelu odvozená od třídy a třída má mj. tzv. nested classifiers. Ty se mohou zakreslovat ve speciální oblasti (compartmentu), ale plati to v případě, že pro zobrazení aktivity použijeme „klasifikátorovou“ notaci. V běžně zakreslované aktivitě to však neděláme. A i kdybychom to udělali, tak ji nesmíme spojit s řídící či objektovou hranou.

 • Zanechat odpověď

  Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *