Pravidlo 23: aktivita a parametry

Je zcela běžné, že se metoda nějaké operace modeluje pomocí aktivity. Protože však aktivita má svá (většinou) jasná pravidla pro své vykonávání, musíme je dodržet.

Představte si, že máte operaci definovanou takto:

integer NěcoProveď (in A: integer, inout B: integer, out C: integer)

a musíte pro ni vytvořit aktivitu. Než se do toho pustíme, představme si pravidla, která musíme dodržet.

  • Pravidlo maximum_one_parameter_node nařizuje, že parametr s jiným směrem než inout musí mít v právě jeden parametr aktivity.
  • Pravidlo maximum_two_parameter_nodes říká, že parametr se směrem inout musí mít právě dva parametry aktivity. Jeden s příchozí hranou a jeden s odchozí hranou.
  • Pravidlo no_outgoing_edges nás nutí k tomu, aby v případě, že parametr aktivity má pouze příchozí hrany, tak odpovídající parametr byl pouze vstupně-výstupní, výstupní, nebo návratový.
  • Podobně pravidlo no_incoming_edges očekává, že parametr aktivity, který má pouze výstupní hrany, odpovídá pouze vstupnímu a vstupně-výstupnímu parametru.
  • K předchozím dvěma pravidlům přibývá pravidlo no_edges, které po nás chce, abychom u parametru aktivity měli pouze příchozí, nebo pouze odchozí hrany.
  • Konečně poslední pravidlo nazvané same_type nařizuje, že typ parametru a parametru aktivity musí být shodný.

Podle těchto pravidel by tedy k výše uvedené operaci mohla aktivita vypadat následovně:

Co na to Sparx EA?

Jak už je zvykem, ani zde nás Sparx EA nenabádá ke správnému užití UML.

Douška

Tento článek je součástí seriálu 30 pravidel UML. Pokud jste ještě nečetli, podívejte se na výchozí článek. Ostatní články můžete dohledat pomocí štítku 30 pravidel UML.

Chcete vědět více? Objednejte si knihu UML pro analytiky nebo navštivte některé mé školení. Některá z nich jsou online. Např. UML pro analytiky ve dnech 11.-14. května 2020 nebo školení Příprava k certifikační zkoušce OCUP 2 ve dnech 1.-4. června 2020.

Zanechat odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *