Pravidlo 19: Stavový automat a koncový stav

Jestliže jsme se v předchozím pravidle věnovali počátečnímu pseudostavu, dnes se zaměříme na jeho doplněk, kterým je koncový stav.

Koncový stav je opravdu poctivým stavem, nikoliv pseudostavem. UML však pro něj definuje hned pět pravidel:

  1. Pravidlo no_exit_behavior říká, že koncový stav nesmí mít výstupní chování. Je to logické. Koncový stav je konec stavového automatu (v daném regionu) a již se nikam dál nelze posunout, a tedy ani spustit nějakou operaci.
  2. Pravidlo no_outgoing_transitions zakazuje použít výstupní přechody z koncového stavu. Opět, důvod je shodný s uvedeným v předchozím bodu.
  3. Pravidlo no_regions zakazuje definovat v koncovém stavu regiony. Opět, je to logické, protože když se dostane stavový automat do koncového stavu, již nic nevykonává, a tedy regiony jsou zbytečné.
  4. Pravidlo no_entry_behavior zakazuje použít vstupní chování. Důvod je shodný s tím v předchozím bodě.
  5. Konečně poslední pravidlo nazvané no_state_behavior zakazuje použít průběžné chování. A opět, důvod je stejný jako ten v bodě 3.

Co na to Sparx EA?

Sparx EA Vám nedovolí udělat vstupní, průběžné a výstupní chování. Stejně tak nepřidáte region. Bohužel výstupní přechod již uděláte vcelku bez problémů.

Douška

Tento článek je součástí seriálu 30 pravidel UML. Pokud jste ještě nečetli, podívejte se na výchozí článek. Ostatní články můžete dohledat pomocí štítku 30 pravidel UML.

Chcete vědět více? Objednejte si knihu UML pro analytiky nebo navštivte některé mé školení. Některá z nich jsou online. Např. UML pro analytiky ve dnech 11.-14. května 2020 nebo školení Příprava k certifikační zkoušce OCUP 2 ve dnech 1.-4. června 2020.

Zanechat odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *