Pravidlo 17: Viditelnost prvků v balíku

Balík nám slouží k tomu, abychom mohli model rozdělovat do menších celků podobně jako to děláme s adresáři na disku. Prvky v balíku (např. aktéři, třídy, aktivity) pak mohou mít definovanou viditelnost. Ale jakou?

UML definuje čtyři hodnoty viditelnosti: veřejná (public), soukromá (private), chráněná (protected) a vnitřní (package). Libovolnou z uvedených hodnot můžeme přiřadit např. atributu třídy.

Ve chvíli, kdy je nějaký prvek vlastněn přímo balíkem, pak nastupuje pravidlo nazvané elements_public_or_private. To říká, že zmíněný prvek, pokud má definovanou viditelnost, tak tato může nabývat pouze hodnot veřejná a soukromá.

Mně osobně to přijde hodně osekané, protože programovací jazyky typu C# mají povoleno používat i vnitřní (package) viditelnost. 

Co na to Sparx EA?

Opět, éáčko toto pravidlo naprosto ignoruje. Nutno ovšem podotknout, že v praxi se s nutností dodržet jej v podstatě nesetkáte.

Douška

Tento článek je součástí seriálu 30 pravidel UML. Pokud jste ještě nečetli, podívejte se na výchozí článek. Ostatní články můžete dohledat pomocí štítku 30 pravidel UML.

Chcete vědět více? Objednejte si knihu UML pro analytiky nebo navštivte některé mé školení. Některá z nich jsou online.

Zanechat odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *